Zdrowie kobiet od A do Z
Autorem artykułu jest iskierka
W miarę upływu czasu, w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany. Niekiedy powodują tylko niewielkie dolegliwości, które same mijają, ale mogą też być przyczyną chorób. Dowiesz się, które oraz w jakim wieku pojawiają się najczęściej i jakie badania należy wykonać.
20+ Organizm zdrowej, młodej kobiety jest w doskonałej formie. Rozpoczyna ona aktywne życie seksualne, więc ważne jest znalezienie dobrego ginekologa, do którego będzie mieć zaufanie. W razie potrzeby, powinien zaproponować jej antykoncepcję, dopasowaną do wieku i potrzeb. Ważne są też regularne wizyty u stomatologa i zaszczepienie się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby WZW typu B. To także najlepszy wiek na szczepienie przeciw wirusowi HPV, które chroni przed rakiem szyjki macicy.
30+ Większość kobiet przejdzie w najbliższych latach burzę hormonalną. Spowodowaną ciążą, porodem i karmieniem piersią. Dlatego też mogą pojawić się różne dolegliwości związane z brakiem równowagi hormonalnej w organizmie. Inną przyczyną złego samopoczucia bywa też np. chora tarczyca. Wtedy trzeba kontrolować poziom hormonu TSH. w tym wieku należy również więcej uwagi poświęcić swoim piersiom. To pora, by zrobić pierwsze USG piersi.
40+ U wielu pań pojawiają się pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy. Stają się zauważalne np. w postaci nieregularnych miesiączek lub obfitych krwawień. Regularnie trzeba więc odwiedzać ginekologa. Zalecanym w tym wieku badaniem piersi jest mammografia. Większej uwagi wymagają serce i układ krążenia. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne poziomu cukru i cholesterolu, mierzenie ciśnienia krwi. Zwalnia się tez tempo przemiany materii. Jeśli chcemy uniknąć otyłości, trzeba zmienić dietę.
50+ Poziom hormonów w tym wieku ciągle się obniża. W efekcie ich brak wpływa negatywnie na układ krążenia i stan kości. Dotychczas chroniły je właśnie hormony płciowe. Coraz częściej pojawiają się też dolegliwości spowodowane schorzeniami kręgosłupa i zwyrodnieniami stawów. Bardzo ważne są, więc regularne badania profilaktyczne, dzięki którym unikniemy chorób rozwijających się skrycie, np. cukrzyca, nadciśnienia tętniczego krwi czy miażdżycy
www.magda-wszystkookobietach.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz